Виставка «Соня Делоне: ритм кольору»

0
186

Яскрава, непередбачувана, контраверсійна, мудра… І все це про неї, Соню Делоне — одеситку єврейського походження, яка юнкою поїхала з України до Санкт-Петербурга, а потім – до Парижа. Майнула, так би мовити, до Франції, аби здивувати Європу своїм екстраординарним мистецтвом. Знай наших!

15 листопада у київському мистецькому просторі SET відкрилася  виставка «Соня Делоне: ритм кольору». За що – велика подяка від шанувльників Мистецтва співробітникам агенції культурного менеджменту Port.agency та керівництву Французького інституту в Україні. Наша землячка – знакова  фігура у Мистецтві. Адже ця миткиня підкорила своїм талантом західний світ. А ось в Україні про пані Соню із Одеси знають лише найбільш ерудовані арт-критики і мистецтвознавці. Про широку публіку – годі й говорити. А шкода. Адже революційні (ні, скоріше – авангардні)  ідеї Соні Делоне втілювалися не лише в образотворчому мистецтві, але і в дизайні, текстилі, моді, декораціях до театральних виставах…

І сталося це тому, що ця справді цікава особистість зуміла якимсь дивовижним чином «зміксувати» у своїй творчості музику і живопис, лекції і перформанс, створюючи унікальні за своєю природою події, які арт-критики і мистецтвознавці її епохи  називали «тотальним твором мистецтва». Екс-одеситка була нескінченно сповнена ідей, а слава про неї вийшла далеко за межі міст і країн, де Соні довелося жити і творити. І дотепер роботи Делоне зберігаються у великих музейних і шанованих приватних колекціях у всіх куточках світу. У наш час найбільше зібрання робіт талановитої української миткині єврейського походження зберігається у паризькому Центрі Пампіду.

Як розповіли організатори виставки «Соня Делоне: ритм кольору», ця жінка – перша і єдинна художниця, якій було прижиттєво організована виставка у французькому Луврі! А на виставці у київському мистецькому просторі SET ми побачили унікальні документи: листування Делоне з близькими, а також вінтажні плакати і книги, зокрема, автобіографію художниці. Головними експонатами є дві графічні роботи Соні Делоне, які зберігаються в Національному художньому музеї України, — єдині приклади її спадщини в нашій державі.

«Постать Соні Делоне — один із найяскравіших прикладів спільної франко-української культурної спадщини. Спогади з її раннього дитинства в Україні відобразились у її творчості крізь колір, а дружба та спільні проекти з французькими митцями, як-от Гійом Аполлінер, Анрі Руссо, Блез Сендрар та Трістан Тцара, слугують беззаперечним прикладом  впливу Соні Делоне на розвиток європейського мистецтва», — заявила, відкриваючи виставку, директорка Французького інституту в Україні Наталі Берас.

Продовженням роздумів про величну художницю стала авторська студія «Сила творчості», до якої увійшли художники і дизайнери, які наслідують принципи підходу Делоне — молоді українські митці Маша Рева, Флоріан Юр’єв, сестри Яся і Леся Хоменко, Оксана Левченя та французька художниця Ева Толуа. Їхні роботи не обов’язково безпосередньо пов’язані з Делоне чи навіяні її творчістю. Художники радше пропонують свої пошуки відповідей на питання, які ставила собі Соня щодо ролі мистецтва за межами цієї індустрії. А через їхні методи та підходи можна буде спробувати знайти наступність між історією авангардного мистецтва та його спадщиною.

Виставка працюватиме у мистецькому просторі SET (вул. Ярославів Вал, 14a) до 15 грудня.

#СоняДелоне #ВиставкаСоняДелонеритмкольору #мистецькийпростірSET #ФранцузькийінститутвУкраїні #НаталіБерас

Сергій Комісаров, шеф-редактор інформаційного агентства УКРПРЕС-ІНФО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я