ВИСТАВКА ІВАНА МАРЧУКА «Я ЄСМЬ…»

0
371

«Очі – як дзеркало душі». Фраза, яку усі ми неодноразово чули у своєму житті… Не знаю чому, але саме вона виникла у моїй пам”яті, коли нам,  журналістам, запрошеним здійснити трьох годинний  прес-тур залами Музейно – виставкового центру сучасного мистецтва Музею історії Києва 7 травня 2021 року, першими в Україні пощастило побачити  дивовижну виставку живопису «Я ЄСМЬ…» унікального українського художника Івана Марчука.

А ще – зазирнути у його очі… В цих очах – вікнах ховається Всесвіт. Про Івана Степановича Марчука, Людину – митця з великої літери, яка є гордістю і славою українського образотворчого Мистецтва, я писав неодноразово. Знімав про нього телевізійні програми.

І кожного разу, зустрічаючись із одним з найвідоміших українських художників сучасності, я розумів : цей Митець ще не сказав свого останнього слова. Він – у вічному творчому пошуку. І лебедина пісня Марчука ще попереду. Так сталося і цього разу.

Адже на і цій масштабній виставці у Музеї історії Києва, на яку ми всі так довго чекали, сидячи на карантині, я побачив низку нових картин, від споглядання яких буквально перехоплює подих… Пльонтанізм Марчука – це не лише його авторське ноу-хау у Мистецтві.

Це його вічна недоспівана мелодія – не чужа, не позичена у когось, його і лише його… Вона, без перебільшення можна сказати, стала чи не найвищим проявом сучасного українського образотворчого Мистецтва. І всі шанувальники творчості Івана Степановича мають палке бажання слухати його божественну емоційну мелодію, «перелиту» на полотно, якомога довше. Плідних літ Вам, шановний Маестро, і нових цікавих знахідок на Вашому творчому шляху!

 

ДОВІДКОВО ПРО ВИСТАВКУ «Я ЄСМЬ…» ІВАНА МАРЧУКА

 

«Я ЄСМЬ…» – ювілейна ретроспективна виставка митця, чиє ім’я віднесене до сотні геніїв людства, які створюють багатовимірний образ сучасного світу, та чия творчість вже понад півстоліття збурює свідомість глядачів, перетворює дилетантів на шанувальників мистецтва, а мистецтвознавців – у мовчазних спостерігачів. Виставка триватиме у стінах Музейно – виставкового центру сучасного мистецтва Музею історії Києва з 7-го по 23 травня цього року.

Іван Марчук – народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, почесний громадянин міст Києва, Тернополя, Канева, член Золотої гільдії Римської академії сучасного мистецтва.

 

У доробку майстра близько 5000 картин, котрі є на всіх континентах світу. За півстоліття творчої діяльності він провів близько 200 монографічних виставок. Протягом останніх років полотна художника експонувалися переважно за кордоном (Литва, Німеччина, Польща, Чехія, Словаччина, Бельгія, Люксембург, Угорщина, Тайланд, Йорданія, Туніс, США, Туреччина, Іспанія тощо), виконуючи  функцію народної дипломатії: утверджуючи місце України в європейському просторі, а європейського мистецтва у контексті світового.

Народився художник 12 травня 1936 року в селі Москалівка Тернопільської області. Фахову освіту здобував у Львові: спочатку в училищі декоративно-прикладного мистецтва імені Івана Труша, а згодом – у Державному інституті прикладного і декоративного мистецтва. У середині 60-х років минулого століття Іван Марчук приїхав до Києва і саме тут віднайшов  власний шлях у мистецькому просторі, котрий дозволив митцю стверджувати «Я – єсмь!».

Далі – жорстке протистояння системі, котра нещадно придушувала все, що не вписувалось у догми соціалістичного реалізму та 12 років еміграції (Австралія, Канада, США). У найскладніші періоди свого життя митець не зраджував життєвому кредо, закоріненому на творчій свободі і свободі творчості.

З вересня 2001 року, після повернення з еміграції, майстер постійно проживає і творить у Києві.

Представники різних галузей знань намагаються збагнути секрет феномену Марчука і притягальної сили його таланту. Вплив його полотен на глядача можна порівняти з дією 25 кадру, що передусім діє на підсвідомість. І творить художник полотна, окрім пейзажів і портретів, виключно на підсвідомості. Сам митець говорить про це так: «Наперед я не знаю, що малюватиму. У мене виникає один образ, другий. Рука мене сама веде. Картини мені нібито являються».

Марчук винайшов цілком оригінальну техніку «пльонтанізм» (від слова «пльонтати» –  плести, переплітати), котра балансує на межі рукотворного і технологічного. Доповнена самобутнім відчуттям кольору і гармонії, вона практично не підлягає повторенню.

На виставці «Я ЄСМЬ…» будуть представлені твори з власної колекції художника, деякі з них експонуватимуться вперше. Разом з тим, експозиція міститиме картини з приватних колекцій та Національного художнього музею України, котрі ще не виставлялися на широкий загал. В цілому, шанувальники мистецтва матимуть змогу побачити близько 70 полотен дев’яти  (з 14) творчих циклів митця.

Сергій Комісаров, шеф-редактор Інформаційного агентства УКРПРЕС-ІНФО, арт-критик
Олена Смаль, консультант із питань сучасного образотворчого мистецтва, художник
Фото – автора та Сергія Удовика

 

#ІванМарчук #ХудожникІванМарчук #ТворчістьІванаМарчука #ВиставкаЯЄСМЬ #ЯЄСМЬ #ПльонтанізмМарчука #Пльонтанізм #СучаснеМистецтво #Мистецтво #УкраїнськеМистецтво

#МузейІсторіїКиєва #Музейно_виставковийцентрсучасногомистецтваМузеюісторіїКиєва #СергійКомісаров #УКРПРЕС_ІНФО

 

 

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я