Чорнобиль – 2 : що далі? Або – сумно, сумно аж за край…

0
166

«Горіла сосна, палала…» Дякувати Богові, цього разу дівчина під нею не стояла, але наслідки «горіння сосни» для України – більш ніж драматичні. Адже йдеться про колосальну за масштабами Європи пожежу у зоні ЧАЕС. Протягом тижня, що минув, тут  згоріло 13 покинутих cіл у Зоні відчуження,  знищено у вогні десятки тисяч гектарів лісу, унікальну флору та фауну (чимало червонокнижних видів),  втрачено близько 30% унікальних артефактів Зони, які були об’єктами туристичного показу.

У далеких від нас  1986 – 1988 роках, як кореспондент УТ-1, а дещо пізніше – як спецкор газети «Трибуна енергетика» я працював у 30-ти кілометровій зоні навколо  атомної електростанції і  ще тоді досить непогано вивчив її топоніміку. Те, що я бачив нині на світлинах і у відео репортажах із епіцентру пожежі, змушувало стискатися серце : ну, як же так можна було вчинити!

Горить село за селом, палають десятки гектарів лісу, гине все живе у безжалісному полум”ї…  Через тупість одного (вибачайте, іншого слова і не підбереш) ідіота, який СВІДОМО підпалив траву на околиці лісу, у вогні корчилися в передсмертних конвульсіях тисячі їжаків, зайців, лисиць, кабанів, косуль, лосів та диких коней …

Над гніздами, у яких вже були відкладені яєчка, били крилами десятки тисяч пернатих… Вони вже ніколи не побачать своїх діточок… Жахлива картина, що й казати.   І все – через дурість  одного дикуна із сірниками в руках, якому за цю диверсію  «світить» аж… 5 років ув”язнення!  А може й не світить? Адже українська Феміда “найчесніша”  і “найсправедливіша” у Світі… Дивина та й годі, що тут ще можна сказати? Ну, а нам, жителям  Київщини і Чернігівщини треба низько  вклонитися пожежникам і лісникам, які у цілодобовому режимі приборкували  вогонь – його кожного дня (як навмисно!)  роздмухували потужні весняні вітри над радіоактивними лісами і полями… 

Пожежники, лісники, медики, представники природоохоронних організацій, добровольці  – ось справжні герої, які (вже вкотре!) врятували Україну від масштабної екологічної катастрофи! Та й братам – білорусам допомогли наші герої, аби вогонь не спалив і їхні села.   Особисто мені саме їм хочеться вигукнути «Слава героям!» Бо вони – справжні, вони не злякалися, вони перемогли…

Ну, а ще мені хочеться подякувати небові за несподіваний, але такий довгоочікуваний дощ, який допоміг скрутити шию  підступній і безжальній пожежі…  І на завершення – кілька цифр :  145 млн. грн. уряд України виділяє на ліквідацію наслідків пожеж у Чорнобильській зоні. А ці гроші, погодьтеся,  могли б піти на приборкання пандемії коронавірусу… Ну, і друга цифра : аби хоча б частково відродити світ флори і фауни на згарищі Чорнобиля – 2  потрібно щонайменше 20 років.  Ось така біда, друзі. То ж пильнуймо : літо – 2020 за оцінками синоптиків  обіцяє бути дуже спекотним.

 І кожен недопалок сигарети, кожен необережно кинутий під ноги сірник, кожне багаття  у лісі чи в полі,  може «здетонувати» нову, не менш масштабну,  пожежу… І що тоді?  Чорнобиль-3? А взагалі у 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС вже давно треба навести порядок. Позаяк нині вона схожа на “прохідний двір”, куди (через дірки у загорожі) щомісяця  потрапляють і сталкери, і неорганізовані туристи, і просто мародери, які ще й досі щось шукають на закинутих дворищах мертвих сіл…

Так, за цією неорганізованою братією  «полюють» правоохоронці, а впіймавши – накладають штрафи. Тільки порушники спокою 30-ти кілометрової зони ЧАЄС  в момент затримання сміються правоохоронцям в очі : штрафи та адмінпорушення за відвідання цієї території – просто кумедні. Отож, аби не було нових пожеж, треба поставити шлагбаум на шляху порушників. І це треба зробити терміново! Щоб знову не кусати ліктів, коли над лісами Зони відчуження знову запалає небо…

PS : Ось як, на мою думку, виглядають дикуни – невігласи, які підплюють ліси і траву у 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС… Як вони живуть і в ім”я чого роблять зло мільйонам жителів всієї України  – нормальні люди ніколи не зрозуміють… 


Сергій Комісаров, шеф-редактор УКРПРЕС-ІНФО, учасник ліквідації наслідків аварії у зоні ЧАЕС у 1986 році

#Чорнобиль #ПожежаузоніЧАЕС #Підпалилісу #екологічнакатастрофавУкраїні #димнадКиєвом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я