Виставка Сергія Сметанкіна «УЯВА» у Центральному будинку художника

0
193

Знаю, вірю : може! І – переможе. Вірніше – вже переміг! Пісня моєї молодості про те, що «… мы верим твердо в героев спорта, нам победа как воздух нужна!» у наш швидкоплинний і непередбачуваний час набуває все нових і нових окреслень. Позаяк слова із цієї пісні, як виявилося у реальному житті, можна «спроектувати» також і на рекорди у … сучасному образотворчому Мистецтві. Днями зателефонували друзі – живописці : «Ти на персональну виставку  Сергія Сметанкіна «УЯВА» у Центральний будинок художника підеш? Кажуть, він намагатиметься  встановлювити новий творчий рекорд України, презентувавши в одному місці у один і той же час  колекцію із 195 чудових картин (!!!), написаних у зоні проведення операції Об”єднаних сил на Сході України. Цікава, подейкують, планується виставка…»

 На жаль, довелося  вибачитися перед друзями. Адже саме в день відкриття вернісажу Сергія Сметанкіна, запланованого на 21 лютого, мав бути у відрядженні за межами столиці.  І відмінити заздалегідь заплановану поїздку було просто неможливо. Позаяк не в моїх правилах порушувати данне комусь слово… Але думка у голові засіла міцно : треба обов”язково познайомитися із художником – рекордсменом із Слов’янська Сергієм Сметанкіним і перевірити на практиці дію (чи – не дію?) філософського закону переходу кількісних змін у якісні.

І ось, повернувшись додому із досить виснажливого творчого відрядження до Миколаївської області, безпосередньо із Залізничного вокзалу я того ж дня завітав до виставкових залів Національної спілки художників України. І, о радість! В режимі тет-а-тет  мав честь познайомитися із дуже цікавою людиною, якій-таки поталанило  встановити загальнонаціональний творчий (!!!) рекорд і потрапити до Книги рекордів України.

Із чим – в день відкриття виставки –  пана Сергія привітала також рекордна кількість шанувальників сучасного образотворчого Мистецтва, яких він разом із дружиною Мариною  запросили на вернісаж. Серед них – відомі українські художники, артисти, політики, люди бізнесу і журналісти,  які завітали на виставку «УЯВА», аби зануритися у дивовижний і яскравий світ творчості цієї справді непересічної особистості.

Я також від щирого серця приєднався до привітань наших спільних друзів і колег. А потім, разом із паном Сергієм, ми оглянули його унікальну виставку, яка приємно вражає не лише кількістю, а й високою якістю різнопланових картин різних періодів творчого життя цього талановитого художника, який живе і творить на Донбасі. 

Сергій Сметанкін розповів мені, що він є учасником понад 100 (!!!) групових і персональних виставок – як в Україні, так  і за кордоном. Також мій новий знайомий є переможцем численних творчих конкурсів. Свого часу – ще до початку  конфлікту у зоні збройного протистояння  – Сергія Сметанкіна нагородили Почесною грамотою Донецької обласної ради «За видатний внесок в розвиток культури та мистецтва України» і нагрудним знаком «Можливість доведена справою». Крім того,  ім”я художника потрапило до престижної  Книги – каталогу «Українське образотворче Мистецтво : початок 21-го століття».

Нині роботи живописця знаходяться у приватних колекціях в багатьох країнах світу. Одним словом, виявилося, що  член НСХУ Сергій Сметанкін вже давно і досить послідовно готувався до встановлення персонального  мистецького рекорду у стінах Центрального будинку художників України.  І, що не менш суттєво, встановив його не спонтанно, а абсолютно продумано, розрахувавши все до найменших дрібниць.

За плечами мого співрозмовника – майже 20 літ напруженої творчої праці. Отож, для цієї експозиції було що і із чого обирати. Тут представлено чимало добре відомих робіт автора, які вже є у каталогах. Але майже третина експозиції – нові картини, які ніде раніше не виставлялися. Йшов до них Сергій Сметанкін  доволі довго – через проби і помилки, враховуючи побажання колег по творчому цеху і думки мистецтвознавців. Із задоволенням констатує : все, що можна, врахував. Але не в цьому.  Головне, що вдалося зберегти авторський стиль, власну індивідуальність, яка вирізняє ці роботи на тлі картин багатьох колег.

Як на мене, вельми цікавим є мистецький девіз цієї націленої на позитив людини, наділеної колосальним почуттям життєвого оптимізму і почуттям гумору  : «Живопис для мене – дійсність, яку можна змінити!» Попросив пана Сергія розтлумачити ці слова. Відповідь митця, зізнаюся, дещо спантеличила мене…

«Мій творчий стан і моє творче кредо є такими : художник, якоюсь мірою, – це … обманщик. Так, так, я не обмовився. Але те, що він робить – це правда. Коли те, що митець зображає, вже намальоване на полотні, це і є  правда. Міркую так : якщо мені на картині (у будь-якому її місці) треба намалювати для композиції або дерево, або підсилити чи послабити світло, або ж «розтягнути» якийсь будиночок –  це у моїх силах. І на сто відсотків «прив”язуватися» до стовпа, який «ріже» картинну площину, ніколи не збирався і не буду цього робити. На цьому етапі творчого життя мені подобається, так би мовити, «злиття» снів із живописом. Повірте, це вельми цікаво. Це той стан душі і розуму, із яких іноді й виходити не хочеться. Рано чи пізно верх у людині бере та сутність, яка в ній є.

Коли йдеться про творчість, особисто для мене  все мирське, другорядне, побутове відступає на другий план… Залишається бажання зображувати на нових картинах найцікавіші і найяскравіші сюжети, які «закумулювалися» у пам”яті протягом довгого життя – за роки подорожей планетою Земля, під час зустрічей і спілкування із цікавими людьми, які близькі і дорогі серцю… Головне творче завдання, яке щоразу із фарбами і мольбертом у руках намагаюся реалізовувати у кожній картині, – це передача стану навколишнього світу, всього того, що бачу, що переосмислюю, що «переливаю» на полотно…Люблю «спілкуватися» із своїми роботами на самоті. Адже велике (в тому числі, і власні прорахунки, і власні здобутки) дійсно можна побачити лише з певної відстані. Саме це мені найбільше імпонує у сучасному образотворчому Мистецтві, саме цим я живу. І саме це для мене особисто є головним і беззаперечним  стимулом у подальшому прагненні до самовдосконалення – як художника і як людини.»

Персональна виставка  Сергія Сметанкіна «УЯВА» – вельми  різнопланова. Є тут чудові картини автора, стилізовані під старовину (його блискуча італійська серія, більшу половину якої розкупили західні колекціонери), є роботи, які оспівують красу і велич патріархальної України, є тут і промислова тематика… Художник  розповів, що велика частина його життя пов”язана із Донецьком і Макіївкою. Промисловий пейзаж – шахти, терикони, степ і небо над головою – все було за вікном, як мовиться, на відстані простягнутої руки… Майстер добре знає і шанує працю шахтарів. Дружив і дружить із цими мужніми людьми, які щоранку, спускаючись у шахту, не відають : чи зустрінуться ввечері із дружинами і дітьми? Тільки-но почав створювати  велику серію промпейзажів, як навкруги  «запалахкотіло»…

На Донбас прийшла війна. А у неї, як у пісні про це співають, не жіноче обличчя. Отож, Сергій, разом  із сім”єю, переконався у цьому на власному життєвому досвіді. Частину робіт, нині представлених у виставкових залах Центрального будинку художника, довелося у прямому сенсі слова рятувати від загибелі. Коли вивозили творчий доробок Сметанкіна із зони окупації, картини разом із дружиною Мариною похапцем ховали і у дверях машини, і у меблях, і у мішках із картоплею… Щоб вони не потрапили до нахабних рук, ласих до чужого добра…

 Ми ще досить довго-довго говорили із Сергієм Сметанкіним, роздивляючись його дивовижні картини у чотирьох залах Центрального будинку художника. Хід і логіка думок живописця зацікавили мене своєю контроверсійністю і нестандартністю. Так може мислити лише вільна духом Людина. Людина – творець, для якої творчість є і завжди залишатиметься головним стимулом життя. І – її сенсом.

 Отож, вирішив не відкладати продовження нашого знайомства «на потім» і одразу ж заходився знімати черговий випуск програми «Мистецька хвиля+», залучивши до цього процесу і самого художника, і друзів Сергія, які й на другий день після відкриття вернісажу все приходили і приходили із квітами в руках на цю справді непересічну виставку, в гості до талановитої і світлої душею  людини, націленої на подолання нових творчих висот.https://www.youtube.com/watch?v=9U6JlBbNJYc

#ХудожникСергійСметанкін #виставкаУЯВА #ВиставкаСергіяСметанкіна #ТворчістьСергіяСметанкіна #ЦентральнийБудинокХудожника #УКРПРЕС_ІНФО

Сергій Комісаров, шеф-редактор Інформаційного агентства УКРПРЕС – ІНФО.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я