Колективна виставка «MADE IN CHERNOBYL» завершується…

0
174

На першому поверсі МВЦ Музею історії міста Києва завершується робота колективної виставки «MADE IN CHERNOBYL», роботи авторів якої не залишили байдужим жодного із відвідувачів. А особливо тих, кому у далекому 1986 році «пощастило» (не за власним бажанням, а за наказом згори) відвідувати зону ЧАЕС з метою виконання завдання державної ваги – приборкання «мирного атома».

І нам, журналістам УТ – 1 (в першу чергу тим, хто працював тоді кореспондентами  в «УТН» і «Актуальній камері») таке «щастя» також випадало не раз і не два… Багатьох колег-журналістів, операторів, режисерів, водіїв, які в часи лихоліття десятки разів їздили разом зі мною у зону ЧАЕС, на жаль, вже немає на білому світі…

Але ми не забуваємо про наших бойових побратимів. Не забуваємо ми також і про зону Чорнобильської АЕС : вже скільки літ минуло відтоді, а вона ще іноді сниться… Моторошно, зізнаюся, від цих снів…Так само, не забувають про те, що Чорнобиль був, є і залишається незагойною раною України і сучасні українські художники і їхні колеги з Австрії, Вірменії, Польщі, Словенії, Італії та США, роботи яких можна побачити на цій виставці.

Їм – і це є очевидним – тема Чорнобиля також дуже болить. Тому й мистецькі твори, з якими змогли ознайомитися відвідувачі МВЦ Музею історії міста Києва на виставці  «MADE IN CHERNOBYL», вражають до глибини душі. Так, Чорнобиль перекреслити не можна. Так, Чорнобиль не можна «обнулити»… Шкода лише, що ті, хто поклав своє здоров”я і життя на вівтар перемоги над «мирним атомом», вже  ніколи не побачать робіт цих обдарованих митців…

ДОВІДКОВО :

«MADE IN CHERNOBYL» – перша у світі міжнародна арт-резиденція, що відбулася у зоні відчуження Чорнобиля з 24 по 27 жовтня. У резиденції взяли участь українські та іноземні митці абсолютно різних поколінь і світоглядів, яких поєднав творчий, і не лише, виклик – створити безпосередньо у зоні відчуження мистецькі твори для виставки в Музейно-виставковому центрі Музею історії Києва.

Безпрецедентний випадок, коли митці не просто поїхали за натхненням і пошуком екзотичних мотивів посткатастрофічного світу, а й працювали у Прип’яті та Чорнобилі, щоб зануритись та відчути його потужну енергетику та генетичну пам’ять. Головна мета проекту – дати абсолютно нову, творчу інтерпретацію того, чим є Чорнобиль сьогодні – через 33 роки після аварії.

Кураторка проекту Вікторія Бурлака каже: «Так вже скалося, що Чорнобиль – це головний туристичний об’єкт в Україні, що інтригує, захоплює, приваблює небезпекою та екстримом. Ми стали відомими світу тому, що першими пережили катастрофу «мирного атому». Але Чорнобиль – це не атракціон, а драма, яка колись цілком змінила нашу свідомість. Відтоді світ для багатьох перестав бути безпечним. Один із найяскравіших спогадів мого дитинства – момент евакуації київських школярів, яких намагались вивезти з міста до наступного навчального року – тимчасова розлука з близькими відчувалася болісно, добре пам’ятаю смак маминого печива, яке вона привозила мені в піонерський табір на Північному Кавказі. Головним страхом дитини тоді був страх невідомого – чи не станеться ще чогось жахливішого.

Життя продовжується, ми не вимерли і не мутували, але, мабуть, той страх невідомого зберігся десь глибоко в підсвідомості наших людей – тому, такі от арт-вилазки до екстремальних зон – найліпший спосіб поглянути йому в очі. Та й взагалі, сучасне мистецтво – це найкраща арт-терапія, найкращий засіб боротьби із «посткатастрофічним синдромом» і страхом невідомого».

Організатор «Made in Chernobyl» – Олег Атаянц зазначає: «Протягом 33-х років важко було уявити, що такі відчайдушні люди як художники поїдуть жити і працювати в сам Чорнобиль. І не просто як сталкери, створюючи мурали на стінах міста-привида, а цілою мистецькою сім’єю, надихаючи один одного, перебуваючи у певному творчому діалозі й, можливо, впливаючи один на одного для того, щоб переосмислити та показати засобами мистецтва те, що там відбулося».

Учасники резиденції: Ілля Чичкан, Олег Атаянц, Маша Шубіна, Ксенія Оксінь, Юлія Кисіль, Awhoivan Ivanovich, Ольга Дрозд, Ольга Висоцька, Stan Kvitko, Дмитро Мотузко, Олексій Бурдій, Анна Луговська. Також митці з інших країн: Аразян Баграт (Вірменія), Peter Lagler (Австрія), Катерина Бурліна (Словенія), Едік Бєльський (Словенія), Паріде Ді Стефано (Італія), Сергій Савченко (Польща), Майк Ренард (США).

#ВиставкаMADEINCHERNOBYL #Чорнобиль #виставкапроЧорнобиль #МВЦМузеюісторіїмістаКиєва

#ЗонаЧАЕС #УКРПРЕС_ІНФО #СергійКомісаров

Сергій Комісаров, шеф-редактор інформаційного агентства УКРПРЕС-ІНФО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я