Ужгородський замок – окраса Закарпаття

1
198

На запрошення керівництва санаторно-курортного  комплексу «Деренівська купіль» учасникам прес-туру по Закарпаттю у серпні цього року поталанило побувати у найцікавіших куточках цього гостинного краю. Візитна карта древнього Ужгорода – його величний замок, розташований у історичній частині міста, на вулиці Капітульній.

Заснована у далекому дев”ятому столітті, ця велична кам”яна споруда багото чого бачила на своєму віку… Як свідчать історичні хроніки, це була твердиня на одному з горбів над поселенням білих хорватів. На той час замок мав вигляд дерев’яної фортеці, що складалася з дитинця і частоколу. Тоді ця територія була заселена слов’янами — білими хорватами.

Тут було князівство, на чолі якого стояв князь Лаборець. Літописець «Геста гунгарорум» зазначає, що Ужгородський замок і вся прилегла територія належала Лаборцю. Коли на князівство напали мадяри, населення стало до боротьби. Про це також пише Руський Літопис Нестора 898 року: «Пришедше от востока (угри) и устремяшеся через горьі великьія, иже прозвашася горьі Угорьскьія, и почаша воєвати на живущая ту».

В кінці Х — на початку XI століть, коли рівнинна частина Закарпаття підпала під владу Угорського королівства, в Ужгороді будується кам’яний замок як адміністративний центр комітату Унг. Це вже була могутня оборонна споруда, про силу якої свідчить той факт, що в 1086 році під час набігу половецької орди під верховодством хана Кутеска, яка прорвалась через Карпатські перевали в Дунайську низовину, Ужгородський замок кочівники взяти не змогли. Історичні документи підтверджують, що кам’яні замки на Закарпатті почали дуже інтенсивно будуватися після татарської навали.

І хоч татари відійшли, страх у мадярів залишився і король Бела IV наказав на стратегічно важливих пунктах зміцнити замки. Далі була епоха епоха Другетів, визвольна війна 1703-1711 років… У 1707 році воїни цієї могутньої фортеці  урочисто зустрічали послів Петра I на переговорах із представниками Ференца II Ракоці. Після поразки повстання у 1711 році Ужгородський замок перейшов у розпорядження австрійської корони.

Саме в цей час із нього до Відня вивезено всі матеріальні цінності: картини, меблі, колекцію дорогоцінного посуду, зброю. Австрійська імператриця Марія-Терезія у 1775 році передала замок Мукачівській греко-католицькій єпархії, аби там створити богословську академію, тоді ж була проведена незначна перебудова замку і знищено лицарську залу. Від 1947 року замок використовується як краєзнавчий музей.

Пам’ятка архітектури є і лишається одним з найвідвідуваніших туристичних об’єктів Ужгорода й України. У 2009 році, Ужгородський замок посів II місце у конкурсі «7 чудес Закарпаття». Щиро дякуємо керівників санаторно-курортного  комплексу «Деренівська купіль» за надану можливість побувати на території цієї унікальної фортефікаційної споруди. Протягом екскурсії мені вдалося знати програму «Світом крокуємо разом!», яку ви зможете вже найближчим часом подивитися на каналі Ukrvsleotravel у YuoTube.

#Ужгородськийзамок  #Деренівськакупіль #відпочинокнаЗакарпатті #прес_тур #УКРПРЕС_ІНФО #Ukrvideotravel #СергейКомиссаров 

Сергій Комісаров, заступник шеф-редактора інформаційного агентства УКРПРЕС-ІНФО

1 коментар

  1. Коли будете у Закарпатті – обов”язково відвідайте цю древню фортецю! Дух перехоплює від побаченого! Незабаром змонтую програму про цей замок!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я