Міжнародний вернісаж «Повертайся живим!»: польський щоденник

0
462

Із 15 по 24 липня 2022 року співзасновики Міжнародного арт-проєкту «Повертайся живим!» перебували у творчому відрядженні у Польщі. Поїхали туди, як мовиться, на людей подивитися і себе показати… Вірніше, не себе, а творчий доробок 120 українських та зарубіжних художників із 5 країн Європи, який став ядром першої Міжнародної колективної ПЕРЕСУВНОЇ  виставки «Повертайся живим!».

                

Вперше із творчістю учасників нашого мистецького дітища поціновувачі сучасного образотворчого Мистецтва  познайомилися 28 травня, на День Києва,  у галереї «Хлібня», яка розташована на території Національного заповідника «Софія Київська».  Після цього ми (мистецтвознавці Наталія Бондаренко, Ганна Ярова та я) повезли цю виставку до обласних центрів України, де у військових шпиталях  нині проходять курс лікування та реабілітації героїчні солдати та офіцери Збройних Сил України.

         

У середині червня (у рамках «Днів українського мистецтва у Греції» ) частина творчого доробку художників, які беруть у участь у першій Міжнародній колективній пересувній  виставки «Повертайся живим!» демонструвалася у Афінах, а потім – на острові Корфу…

Ну, а далі принти робіт українських та зарубіжних художників, а також дитячі малюнки ми пеовезли до Варшави… Що із цього вийшло – читайте у моїй статті. Її я побудував у формі щоденника. Аби нікого не забути і ніщо не забути…

15 липня 2022 року.

Привіт із братньої Польщі, нескорені! Сьогодні – 142 (!!!) день війни українського народу проти російських загарбників. Міжнародний Арт – проєкт “Повертайся живим!”, у якому беруть участь 120 художників із 5 країн світу, завітав у гості до наших земляків, які тимчасово живуть у гуманітарному центрі для біженців GE operator у Варшаві. Тут ми розгортатимемо нашу пересувну виставку.

     

Взяли із собою 80 принтів професійних художників та 100 дитячих малюнків. Відкриття вернісажу плануємо на 18 липня. А нині мистецтвознавець та співорганізатор проєкту Наталія Бондаренко проводить майстер – клас для маленьких українців, які разом із батьками живуть у цьому тимчасовому притулку. Малюємо листівки для українських воїнів, які воюють на фронті! Обов’язково привеземо дитячі роботи до наших шпиталів…

16 липня 2022 року.

Привіт, нескорені! Сьогодні – 143 (!!!) день війни нашого волелюбного народу за Свободу та Незалежність. Відійти від шоку, отриманого у зруйнованих рашистськими ракетами містах і селах, тисячам наших співвітчизників допомагає музика. У цьому співзасновники Міжнародного арт-проєкту “Повертайся живим! “ пересвідчилися, коли потрапили до гуманітарного центру для біженців GE operator у Варшаві. Як розказали нам його керівники, нині щодня сюди із України приїздить близько тисячі наших співгромадян. У пікові місяці цю цифру треба було помножити у 2-3 рази. Аби суттєво покращити психологічний стан людей, керівництво гуманітарного центру залучає відомих у Європі артистів.

             

Цього разу піднімати бойовий дух наших співвітчизників до Польщі із Іспанії приїхав відомий оркестр “ОCAS” на чолі із його диригентом Manuel Paz та співачкою Paula Luese. Свій феєричний концерт іспанські музиканти розпочали піснею “А ми ту калину підіймемо!”, яку – на прохання публіки – виконали на біс і у фіналі концерту. Він тривав майже півтори години і відбувся, як мовиться, на одному диханні. Зливу аплодисментів викликала у переселенців і наша славна “Стефанія”, пісня, яка цього року перемогла на Євробаченні і стала міжнародним музичним брендом. Прикметно, що на цьому унікальному у своєму роді благодійному концерті разом із іспанськими музикантами та співаками виступила людина, безпосередньо причетна до Міжнародного арт-проєкту “Повертайся живим! ”

         

Йдеться про талановиту солістку Харківського театру опери та балету Ольгу Бурлакову, яка допомагає мені та Наталії Бондаренко організовувати пересувну Міжнародну виставку “Повертайся живим! ” у Варшаві. За що їй та співорганізаторам нашого мистецького зааходу у Польші Аліні Онищук, Вадиму Онищук,  Marcin Kunicki та Збігнєву Богушу – велика подяка від керівників Національної спілки художників України, 125 відомих митців із 5 країн Європи та поціновувачів сучасного образотворчого Мистецтва.

17 липня 2022 року.

Доброго ранку, українці! Нескорені, всім вітання із братньої Польщі! Сьогодні вже 144 (!!!) день війни українського народу за наші Свободу та Незалежність… І починають його співорганізатори Міжнародного арт-проєкту “Повертайся живим! “ на території Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe у Варшаві. Саме цей центр протягом вже майже 5 місяців є і залишається тимчасовим притулком для тисяч і тисяч біженців із нашої Батьківщини. І саме тут, аби підняти бойовий дух наших земляків, які через війну змушені покинути свої рідні домівки та виїхати за кордон, ми розгорнули нашу ПЕРЕСУВНУ Міжнародну виставку “Повертайся живим! “.

           

На виставці (урочисте відкриття якої заплановане на 18 липня) представлена невелика частина принтів оригінальних робіт 120 художників із 5 країн Європи, які демонструвалися у галереї “Хлібня” на території Національного заповідника “Софія Київська” у травні – червні цього року. Також переселенці із України побачать (у рамках нашої великої виставки) дві міні-виставки відомих українських карикатуристів Сергія Позняка (Київ) та Ігоря Погорєлова (Харків). Ну, і як мовиться, “вишенька на торті” – це принти робіт київських дітей, які ми дарували мужнім солдатам та офіцерам Збройних Сил України, котрі лікуються у військових шпиталях. Ось так ми представляємо сучасне українське образотворче у братніх Польщі, яка прихистила на своїй території близько 3 000 000 наших співвітчизників.

     

Про кожну окрему виставку в рамках великої артімпрези я розкажу окремо. А сьогодні скажу так: монтуючи цю унікальну у своєму роді пересувну виставку разом із співзасновницею арт-проєкту “Повертайся живим! ” Наталією Бондаренко та нашими добровільними помічниками-волонтерами, я бачив сотні очей земляків, у яких стояли сльози, коли вони роздивлялися картини українських та закордонних митців… Люди із першого погляду розпізнавали, де на цих полотнах знищені рашистами Маріуполь, Бородянка, Буча, Гостомель та інші українські міста і села…І, водночас, на їхніх обличчях спалахували радісні посмішки, коли вони бачили мирну та квітучу нескорену Україну… Воістину : велика сила Мистецтва долає будь – які кордони! Мистецтво – якщо воно справжнє – наповнює вірою серця мільйони українців, які відверто ненавидять підступних загарбників і щиро вірять у нашу велику Перемогу!

18 липня 2022 року.

До зустрічі гостей – готові! Нам є що розказати, нам є що показати і є можливість гарну пісню заспівати! Доброго ранку, шановні земляки – українці, а також наші нові друзі, із якими ми, співорганізатори Міжнародного арт-проєкту “Повертайся живим! “ познайомилися під час творчого відрядження до братньої Польщі. Сьогодні – 145 (!!!) день війни українського народу за наші Свободу та Незалежність… І починаємо ми цей день на території Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe у Варшаві, де живуть тисячі українських переселенців. На 17-00 тут, у стінах центру, заплановане відкриття Першої Міжнародної ПЕРЕСУВНОЇ виставки “Повертайся живим! “, у якій беруть участь 120 художників із 5 країн Європи.

         

Із об’єктвних причин ми не можемо брати із собою в дорогу оригінальні роботи живописців, яких об’єднав цей унікальний у своєму роді Міжнародний мистецький проєкт. Беремо із собою лише принти, створені на базі оригіналів. І, хочу наголосити, далеко не всіх робіт, адже значна їхня частина нині працює на благо сучасного образотворчого Мистецтва у Греції та у кількох українських шпиталях. Отож, цього разу ми привезли для організації нашої пересувної виставки у Польщі лише близько 70 принтів плюс до них – ще 100 дитячих малюнків, копії яких ми постійно даруємо українським солдатам та офіцерам, котрі лікуються у військових шпиталях на території України.

   

Сьогодні, як я писав вище, відбудеться урочисте відкриття вернісажу у стінах Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe, на який ми запросили усіх біженців із України, а також представників Мистецтва та Культури Польщі, які вирішили підтримати наш проєкт. На урочистому відкритті його учасники матимуть змогу не лише милуватися роботами сучасних українських та зарубіжних митців, а й послухати пісні у виконанні талановитої української оперної співачки Ольги Бурлакової, яка змушена була покинути свій рідний Харків і кілька місяців поспіль жити у цьому центрі для українських біженців. Це саме вона познайомила нас із координаторами Global EXPO Centrum Targovo-Kongresowe Аліні Онищук, Вадиму Онищуку,  Marcin Kunicki та Збігнєву Богушу, які щиро та від душі допомогли команді Міжнародного арт-проєкту “Повертайся живим!” реалізувати творчий задум у столиці Польщі.

       

І виступили у ролі спонсорів нашого арт-заходу, організувавши переїзд автобусом із Києва до Варшави, за що їм – велика подяка, адже здійснюємо ми наші плани виключно на волонтерських засадах. Також велика подяка від художників, мистецтвознавців та журналістів власникам ФОП «PAVLUKS-TRANS» (компанія АвтоЕкспрес), які не словом, а ділом допомогли нам відтраспортувати принти митців із Києва до Варшави і у зворотньому напрямку. Із інформацією про цього міжнародного автоперевізника ви зможете познайомитися за посиланням у Інтернеті https://autoexpres.kiev.ua/uk/

19 липня 2022 року.

Плюс одна! Доброго ранку, шановні художники та поціновувачі сучасного образотворчого Мистецтва! Сьогодні – 146 (!!!) день війни українського народу за наші Свободу та Незалежність… І починаємо ми цей чудовий липневий день на території Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe у Варшаві, де живуть тисячі українських переселенців, радісною новиною: відкриття Першої Міжнародної ПЕРЕСУВНОЇ виставки “Повертайся живим! ” відбулося! За що – велика подяка нашим друзям у Польші Аліні Онищук, Вадиму Онищук, Ользі Бурлаковій, Marcin Kunicki та Збігнєву Богушу, які зробили все можливе та неможливе, аби ця довгоочікувана подія сталася…

     

Викладаю фото, які передають радісну атмосферу справжнього свята Мистецтва. На це свято довго чекали тисячі й тисячі вимушених українських переселенців, що не зі своєї доброї волі змушені були покинути рідні домівки і опинитися у Європі. Всі вони – просто у захваті від побаченого на виставці «Повертайся живим!»

І всі вони – у один голос – бажають саме цього славним солдатам та офіцерам Збройних Сил України: “Повертайтеся додому, рідненькі! Ви так потрібні нам – живими та здоровими… Повертайтеся із Перемогою над підступними орками”! Отож, місію нашого мистецького проекту ми, його засновники, на території Польщі здійснили. Мету досягнуто. Втім, на цій творчій висоті ми зупинятися не збираємося.

     

Адже одразу після офіційного відкриття виставки “Повертайся живим! ” ми домовилися із засновником Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe y Варшаві паном Збігневом Богушем та представниками його дружньо команди однодумців щодо реалізації низки нових, не менш цікавих та не менш масштабних арт-заходів на території дружньої Польщі, де нині живуть в працюють близько 3 000 000 громадян України. Сподіваємося, що все заплановане – нам по силах. Позаяк у Польщі відтепер із нами офіційно співробітничатимуть просто чудові люди, які допомагають організаторам проєкту “Повертайся живим” не на словах, а на ділі…

20 липня 2022 року.

Добрий ранок, нескорені! Сьогодні – 147 (!!!) день війни українського народу проти рашистських окупантів. І розпочнімо цей новий день із розповіді про те, як гумор і сатира талановитого київського художника Сергія Позняка піднімаєють моральний дух тисяч і тисяч вимушених переселенців із України, які тимчасово мешкають на території Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe у Варшаві. Як організатори Першої Міжнародної ПЕРЕСУВНОЇ виставки “Повертайся живим! “, ми прохопили у творче відрядження до Польщі роботи мого друга, відомого українського художника – карикатуриста Сергія Позняка цілком свідомо.

     

Адже ці карикатури б”ють підступних орків, як мовиться, і в хвіст, і гриву! Міні – виставка талановитого митця із Києва стала епіцентром запальних і дуже відвертих дискусій щодо ролі і місця сучасних митців під час війни. Роль і місце художника цілком зрозумілі: тримати творчий стрій, завжди залишатися на передовій, рішуче і послідовно відбивати жорстокі удари кремлівських пропагандистів.

   

А головне – будь що залишатися справжнім патріотом Батьківщини. За всіма цими критеріями учасник Міжнародного арт-проєкту “Повертайся живим! ” Сергій Позняк отримав найвищу (!!!) похвалу як вимушених переселенців, так і організаторів нашої поїздки до братньої Варшави. За що ми віддячили наших друзів, які живуть і працюють на благо України у Польщі принтами робіт кількох учасників проєкту.

     

Кому що дісталося – на фото. А сьогодні хочу сказати, що один із представників команди наших польских друзів (а саме – координатор Центру пан Marcin Kunicki, який допомагав нам розвішувати принти художників) після досить емоційного виступу на урочистому відкритті вернісажу отримав від нас у подарунок відому карикатуру Сергія Позняка “Русский военный корабль, иди на #уй!” Пан Marcin Kunicki є щирим другом України і за час існування Центру переселенців у столиці Польщі допоміг сотням тисяч (!!!) наших земляків оговтатись від наслідків “руськАго мира”…

21 липня 2022 року.

Добрий ранок, нескорені! Сьогодні – 148 (!!!) день війни українського народу проти рашистських окупантів. Міжнародний арт-проєкт “Повертайся живим! ” продовжує виконувати свою архі важливу мистецьку місію у стінах Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe у Варшаві. Ми розгорнули тут не лише пересувну колективну виставку принтів робіт українських та зарубіжних живописців, а й щодня проводимо відкриті уроки сприйняття – майстер-класи творчого спілкування із дітьми засобами живопису. Як заповідав великий педагог, “…сіємо розумне, добре, вічне”. І одразу ж – о, велика радість! – пожинаємо його плоди…

     

Юні підопічні моєї колеги мистецтвознавця Наталії Бондаренко протягом нашого перебування у Центрі намалювали більше сотні малюнків, які ми із побажаннями “Повертайся живим! ” найближчим часом ми передамо із рук до рук українським солдатам та офіцерам одного із військових шпиталів на Київщині. Дякуємо вам, наші дорогі друзі із братньої Польщі Аліна Онищук, Вадим Онищук, Ольга Бурлакова, Marcin Kunicki та Збігнєв Богуш, що ви приєдналися до Міжнародного арт-проєкту “Повертайся живим! ” і підтримали його, запросивши нас до цієї гостинної держави! Разом ми – велика сила! І ця сила допомагатиме творити Добро в ім’я моральної підтримки всього українського! В тому числі, коли йдеться про сучасне образотворче Мистецтво та його допомогу нашій Армії.

22 липня 2022 року.

Дарунки від серця і до серця! На довгу добру пам’ять – із надією на подальшу співпрацю…  Добрий ранок, нескорені! Сьогодні – 149 (!!!) день війни українського народу проти рашистських окупантів. Міжнародний арт-проєкт “Повертайся живим! “ практично вже завершує своє творче відрядження до братньої Польщі. Із радістю констатуємо: перша Міжнародна пересувна виставка “Повертайся живим! ” тривала 7 днів і мала колосальний успіх. Адже роботи сучасних майстрів живопису побачили тисячі українців, які нині перебувають у цьому тимчасовому для них притулку.

   

Два принти талановитих українських художниць Тетяни Золотухіної та Тетяни Богданової ми від щирого серця подарували керівникам Global Expo Centum Targovo-Kongresowe – на згадку про наш міжнародний мистецький захід. Отримали учасники цієї велелюдної події на пам”ять про неї також і листівки-оберіги “Сила Роду” циклу “Ми є” відомої української мисткині Олени Смаль. Нехай ці невеличкі сувеніри, зроблені художницею із великою любов’ю, оберігають наших польських друзів від лихого ока. Ну, а мені та мистецтвознавцю Наталії Бондаренко очільники Центру вручили більше 50 малюнків дітей, які тимчасово перебувають тут разом зі своїми батьками.

     

На зворотньому боці кожного такого малюнка хлопчики та дівчатка написали звернення до героїчних українських воїнів, які нищать рашистських орків на фронті. Лише два слова – “Повертайся живим! “, а кожне із них – на вагу золота… Отож, друзі, повертаємося із Польщі на Батьківщину буквально переповненими позитивними враженнями та емоціями, адже домовилися із топ-менеджерами Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe щодо подальшої співпраці на ниві благодійності та популяризації сучасного образотворчого Мистецтва України. Готуємося до нової спільної арт-імпрези, яку присвячуємо Дню Незалежності України

23 липня 2022 року.

“Де ж ви мої друзі, друзі – однополчани, бойові супутники мої?…” Доброго ранку, нескорені земляки! Сегодні – 151 (!!!) день війни українського народу проти рашистських окупантів… У кожного із нас у гардеробі є особисті речі, які цінуємо більше за інші. Бо вони викликають у пам’яті приємні ностальгічні спогади про щасливі миттєвості такого швидкоплинного життя… Ось так і з цією звичайною (лише на перший погляд!) футболкою, яку ви бачите на мені – на цій світлині. Для мене особисто – це дуже коштовна річ. Минулого року точнісінько такі ж футболки із рук власників одеської галереї “Undegraund”   Валерія Махіна та Алли Желевої отримали всі учасники першого Міжнародного пленеру “Очаків – 2021”.

     

Який же це був чудовий арт-захід! Просто фантастичний! І як усі ми, його учасники, щиро, наче малі діти, раділи, дізнавшись, що на 2022 рік наші друзі – одесити запланували проведення не одного, а чотирьох (!!!) пленерів, два із яких (на початку літа та восени) повинні були відбутися саме у чудовому санаторії “Очаків “, розташованому на Чорноморському узбережжі милої нашим серцям Миколаївщини! Але, як мовиться, не судилося… У лютому підступні здичавілі орки із рф розпочали криваву війну проти України… І ця війна тупо перекреслила усі наші колективні творчі плани… Так що заплановані Валерієм Махіним та Аллою Желевою цьогорічні пленери, на превеликий жаль, моїм бойовим побратимам і посестрам по безмежному цеху сучасного образотворчого Мистецтва довелося відмінити…

           

Але не такі ми люди, аби здаватися ворогам! Адже одинадцять учасників пленеру “Очаків -2021” у цьому році стали учасниками першої Міжнародної пересувної виставки картин “Повертайся живим! ” І саме на фоні принтів картин Леся Тищенко, Елена Смаль , Татьяна Диденко, Лариса Пуханова, Світлана Князєва , Валерій Франчук , Анатолій Буртовий, Павел Шарко, Andrei Kulaginта Вадим Жуковскийя зробив це фото у стінах Global EXPO Centrum Targowo-Kongresowe у Варшаві.

       

За що їм – велика подяка його керівникам. Адже ми разом зробили дуже важливу і дуже корисну суспільну справу – в ім’я Мистецтва та в ім’я людей, яким вельми потрібна моральна підтримка під час війни… А пленери, які нам разом із Валерієм Махіним та Аллою Желевою через об’єктивні реалії військового сьогодення у цьому році довелося відмінити, обов’язково відбудуться! Треба трохи почекати… Що поробиш – війна… Головне – перемогти підступних загарбників і тоді все стане на свої звичні місця! Чого кожному із вас бажаю, мої дорогі друзі – художники, мистецтвознавці, меценати та організатори арт-заходів!

24 липня 2022 року.

До побачення, Варшава! І – до нової зустрічі, Варшава! Добрий ранок, нескорені! Сьогодні – 152 (!!!) день війни українського народу проти рашистських окупантів. Міжнародний арт-проєкт “Повертайся живим! “ 10 днів поспіль перебував у Польщі на запрошення наших надійних друзів та партнерів Аліни Онищук, Вадима Онищука, Marcin Kunicki, Збігнєва Богуша та Ольги Бурлакової. Протягом цього часу ми жили та працювали на території Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe у Варшаві, де нині тимчасово перебувають тисячі українських переселенців.Творче відрядження до гостинної Польщі промайнуло на космічній швидкості. Але воно назавжди залишиться у нашій пам”яті …

     

Все було просто супер, наші дорогі польські друзі! Ви із усіх сил старалися, аби нам було комфортно. Ми це відчували. В свою чергу, старалися і ми – аби покращити бойовий дух тисяч наших співвітчизників, які оговтуються від наслідків «рускАго мира» у Польщі… А на прощання Аліна Онищук, Вадим Онищук, Збігнєв Богуш та Marcin Kunicki урочисто вручили нам та керівникам Національної спілки художників України Костянтину Чернявському (Голова НСХУ) та Ганні Яровій (відповідальний секретар НСХУ) пам’ятні дипломи – за організацію та проведення першої пересувної Міжнародної виставки принтів “Повертайся живим! ” у Варшаві.

       

Дісталася ця почесна нагорода також і співкоориднаторці нашого міжнародного проєкту у Польщі, відомій оперній співачці Ользі Бурлаковій. Дякуємо за незабутній гостинний прийом та чудову творчу творчу атмосферу, дорогі наші польські та українські друзі! Підготовка до наступної Міжнародної колективної виставки “Повертайся живим!”, яку ми розгорнемо у стінах Global Expo Centrum Targovo-Kongresowe на День Незалежності України, вже розпочалася… Вже сьогодні можемо запевнити: вона буде набагато змістовнішою та різноманітнішою, аніж попередня! В тому числі, шанувальники сучасного образотворчого Мистецтва зможуть побачити не лише принти картин, а й оригінальні роботи знаних українських живописців, які тимчасово живуть і творять на території братньої Польщі…

Слава Мистецтву! Слава Україні! Слава героїним воїнам ЗСУ, які нищать орків на фронті!  Віримо у нашу Перемогу і кожен – на своєму робочому місці – наближаємо її щасливу мить!

PS: Дякуємо за бездоганне транспорте забезпечення наших спонсорів –  керівників компанії АвтоЕкспрес, яка здійснює пасажирські перевезення по Україні та Європі! Панове, ви – кращі у цьому сегменті ринку пасажирських перевезень! У цьому ми, співзасновники Міжнародного арт-проєкту «Повертайся живим» пересвідчилися на власному досвіді. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю в рамках популяризації Міжнародної пересувної виставки!

     

Ось контактні телефони компанії АвтоЕкспрес :

Ів.Франківськ-Київ-Ів.Франківськ: (097) 335-47-53; (068) 715-15-87
Ужгород-Київ-Ужгород: (097) 335-47-53; (068) 715-15-87
Львів-Київ-Львів: (097) 306-74-38; (098) 583-90-08
Шумськ-Київ-Шумськ: (098) 622-22-48; (098) 891-97-77
Ізяслав-Київ-Ізяслав: (096) 877-77-86; (096) 305-55-35

А це – сторінка компанії  АвтоЕкспрес  у Фейсбуці : https://www.facebook.com/AutoExpres.kiev.ua/photos/a.958230860915589/7767218556683418/

Сергій Комісаров, шеф-редактор Міжнародного інформаційного агентства УКРПРЕС-ІНФО, арт-менеджер, організатор мистецьких пленерів, співзасновник Міжнародного арт – проєкту «ПОВЕРТАЙСЯ ЖИВИМ!»

 Фото автора

#Україна #ЯлюблюУкраїну #Київ #Повертайсяживим #ВиставкаПовертайсяЖивим #Арт_проєктПовертайсяживим #ЯлюблюКиїв #ЗСУ #війна #Перемога #СергійКомісаров #ВірювПеремогу #галереяUndegraund #Undegraund #Одесса #Odessa #ПрограмаМистецькахвиля+ #Мистецькахвиля+ #UKRVIDEOTRAVEL #УКРПРЕС_ІНФО #СучаснеМистецтво #Мистецтво #Mustsee #сучаснеобразотворчемистецтво #Творчість #НСХУ #Національна_Спілка_Художників_України #NUAU #National_Union_of_Artists_Ukraine #ЗСУ#ЯлюблюУкраїну #OCAS #Укрпресінфо #GEoperator #GlobalExpoCentrumTargowoKongresowe

 

 

 

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я