Арт-містерія «ЧОЛОВІК ТА ЖІНКА» в київській галереї мистецтв «Лавра»

0
336

«І є у цій драмі лише Він і Вона…» А ось спостерігати за цією одвічною драмою упродовж століть – нам, поціновувачам образотворчого Мистецтва. Ну, а тепер, як мовиться, від слів – до діла! Україна + Іспанія = успішний мистецький проект! Цього разу йдеться про творчу колаборацію українки Ніни Мурашкіної та іспанця Хавьєра Ескала і їхню спільну експозицію (арт-містерію) «ЧОЛОВІК ТА ЖІНКА» в київській галереї мистецтв «Лавра» (вул. Лаврська, 7Б).

     

Це виставка із категорії  #Must see. Якщо буде можливість – не проходьте повз. Мистецтво такого інтернаціонального (!!!) рівня викликає позитивні емоції і спонукає до переосмислення взаємин між Чоловіком та Жінкою…

   

Ось що розповідають про арт-містерію «ЧОЛОВІК ТА ЖІНКА» організатори цієї події та арт-критик Костянтин Дорошенко : «В арт-просторі фонду «Мистецтво без меж» 10 грудня 2021 року відбудеться відкриття першого спільного проєкту української художниці Ніни Мурашкіної та іспанського скульптора Хав’єра Ескала. В експозиції під назвою «Жінка та чоловік» піднесене та земне, розум та пристрасть, канонічна стриманість та бурлеск переплетуться в цікаву історію вічних, як світ відносин між жінкою та чоловіком, яка розгортатиметься на живописних полотнах та у витончених лініях сучасної дерев’яної та керамічної скульптури.

     

Вони познайомилися у творчій резиденції в Пензі. Вона — Ніна Мурашкіна, художниця родом з Донбасу. Він — Хав’єр Ескала, скульптор із Каталонії. Випадкове спіткання особистісно зрезонувало в Ніні й Хав’єрі суголосністю світосприйняття при розбіжності способу художньої репрезентації. Діалог розвивався за канонами куртуазії — поодинокими зустрічами в різних містах та незмінно впливав на творчість обох. Щоби зрештою поєднати митців у майстерні в Сан-Кугат-Сасґаррігас. Там народилися роботи, що склали основу проєкту “Жінка та Чоловік”.Позірно тематика робіт Ескали і Мурашкіної виглядає протилежною. Хав’єр звертається до одухотвореного і високого,

     

Ніна грає з тілесним і низовим. Для глядача, як і одне для одного, Мурашкіна та Ескала виступають середньовічними труверами, міксуючи знайдені в культурній традиції та суб’єктивно осучаснені теми і символи, суголосні переживанням сказителя. Саме слово trouver з французької перекладається як “той, хто знайшов”.

         

Ніна і Хав’єр не складають творчого тандему, залишаючись самостійними авторами. Але в Сан-Кугат-Сасґаррігасі вони створили спільні об’єкти “Deessa” (“богиня” з каталонської), варіації на тему пізньосередньовічних Vierge ouvrante, “Дів, що відкриваються” або “Мадонн-Святилищ” (Schreinmadonnas). Ті дерев’яні фігури Діви Марії з немовлям мали рухомі стулки, що відкривались на кшталт ікон-складнів. Всередині очам вірних відкривалися скульптурні зображення Трійці або розп’яття Христа.

    

Згодом в перформативному об’єкті, що унаочнював диво Богоявлення, католицькі та протестантські теологи побачили єретичну спокусу, у XVIIІ столітті папа Бенедикт XIV заборонив подібні зображення, їх почали масово знищувати. 300 років потому Хав’єр Ескала вирізав своїх стриманих абстрактних богинь, не відносячи їх до жодної релігійної доктрини, і запропонував Ніні Мурашкіній зробити розпис всередині. Вона не відмовила собі у фантазії на теми жіночих пристрастей.

Костянтин Дорошенко, арт-критик:

«Типологічно проєкт Мурашкіної та Ескали нехтує ієрархічними кордонами мистецтва, вільно використовуючи декоративність включно з ужитковими керамічними формами. Геометрія, яскравість кольорів, тактильні та інші матеріальні властивості робіт слугують привабливості комунікації з ними для глядача.

   

Запрошуючи приєднатися до своєї гри знаків, алегорій, метаморфоз, потішитися дотепністю авторських розмислів, художники залишаються вірними бінарності жіночого і чоловічого. “Жінка та Чоловік” маніфестують її, як грунт для самопізнання, взаємного розкриття, врівноваження, не цементуючі, однак, традиціоналізмом гендерні прояви. Ця містерія не є герметичною».

Сергій Комісаров, шеф-редактор Міжнародного інформаційного агентства УКРПРЕС-ІНФО, арт-менеджер, організатор мистецьких пленерів

Фото автора

#НінаМурашкіна #ХавьєрЕскала #ВиставкаЧоловіктаЖінка  #ГалереямистецтвЛавра #Лавра #презентаціякнигиПриходько #СергійКомісаров #АнатолійКазанір #УКРПРЕС_ІНФО #СучаснеМистецтво #Мистецтво #сучаснеобразотворчемистецтво  #Творчість #Творчество  #Культура  #Искусство  #Духовність#Ukrvideotravel #Мистецькахвиля #Mustsee

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я