Виставка «Розмаїття української душі» у Кошице (Словаччина)

0
267

Якщо Мистецтво справжнє, воно обо”язково подолає будь – які кордони! Навіть – за умов корона кризи… Це – аксіома. А вона, як відомо, доведення не потребує… Так сталося і цього разу, коли дві талановиті мисткині – Заслужена художниця України Тетяна Діденко та художниця Олена Принцевська  на запрошення керівників Европейського Фестивалю народів та національностей “Feman” восени 2021 року завітали до Словаччини.

             
У цій європейській країні з 22 по 28 вересня тривала робота Міжнародного форуму  «Сьомі Дні України у Кошице». Програма цього авторитетного європейського зібрання, незважаючи на карантинні обмеження, як завжди, була досить насиченою і актуальною.
         
Йдеться про проведення міжнародного спортивного марафону «Веретанська миля» за участі 15 ветеранів АТО з України,  Міжнародний економічний Форум SUF2021 «Транскордонне словацько – українське співробітництво та досвід органів місцевого самоврядування», виступи музикантів, співаків та танцюристів, цікаву екскурсійну програму тощо.
         
Однією із складових «Сьомих Днів України у Кошице» став пленер, а також виставка робіт наших художників, які брали участь у цій арт-події. До Кошице вони привезли більше 30 картин. Ці роботи стали ядром експозиції виставки «Розмаїття української душі». Власне, саме із українського вернісажу й розпочалися «Сьомі Дні України у Кошице» у Палаці культури KASÁRNE/KULTURPARK, розташованому у історичному серці древнього міста.
     
На відкритті виставки зібралися не лише учасники Форуму, а й сотні містян і гостей Кошице із  України, Австрії, Угорщини, Польщі та Словаччини. Колекція робіт, які оспівують красу і велич нашої держави, її традиції і культуру, викликала захоплення у поціновувачів сучасного образотворчого Мистецтва.

             

Слово «Україна» не повинне асоціюватися у європейців із словами «війна», «проблеми», «депресія» – глибоко переконані  учасниці виставки Тетяна Діденко та Олена Принцевська. Адже  наша рідна Україна – це дивовижно красива земля, наш великий спільний дім, у якому живуть і працюють мільйони працьовитих людей, які люблять українську культуру і шанують традиції рідного народу.

         

«На вернісажі «Розмаїття української душі» ми разом із Оленою Принцевською представляємо Національну Спілку Художників України, – сказала на відкритті виставки Заслужена художниця України Тетяна Діденко. – Щиро дякуємо організаторам «Сьомих Днів України у Кошице» за надану можливість представляти у цьому гостинному місті нашу велику творчу організацію. Це надзвичайно велика честь для кожної із нас. Виставку «Розмаїття української душі»  ми створили спеціально для цього заходу, коли перебували на карантині.
           
Як бачите, без діла не сиділи. Працювали із великим творчим піднесенням. Адже знали : на запрошення  директора Громадскої організації  FEMAN пана Едуарда Бураша, який організовує “Дні України у Кошице”, ми їдемо у гості до друзів представляти нашу рідну державу на Форумі загальноєвропейського рівня. Мені і Олені дуже хотілося принести вам частинку української душі, частинку нашої великої Культури – такими, якими вони є насправді… На виставці «Розмаїття української душі»  представлені пейзажі і  натюрморти, які дають  можливість відвідувачам вернісажу зануритися у внутрішній світ кожної із нас, як художниць, зрозуміти чим ми живемо і в ім”я  чого саме працюємо… А ще ми дуже хочемо, щоби відвідувачі на власні очі переконалися, якою дивовижно красивою і якою гостинною є наша Батьківщина.
             
Везли ці картини із Києва до Кошице із легким серцем – адже нам, як професійним  художникам, є і справді що показати поціновувачам сучасного образотворчого Мистецтва, які живуть у Європі. Щиро раді презентувати цю виставку. Маємо сподівання, що вона сподобається всім. Дякуємо гостинній Словаччині, яку я мала змогу відвідувати й раніше. Але у мене тоді  не було  можливості відтворити красу цієї слов”янської держави на полотні. Нині така можливість, завдяки керівникам “Feman”, з”явилася. Отож, спробуємо разом із моєю колегою Оленою Принцевською  не втратити свого шансу.
           
Позаяк українцям також цікаво, як виглядають стародавні міста вашого гостинного краю». Протягом п”яти днів Тетяні Дяденко та Олені Принцевській вдалося створити низку робіт, присвячених  Кошице – другому за величиною і кількістю населення місту Словацької Республіки. Отож, в найближчій перспективі (стверджую це як куратор виставки «Розмаїття української душі» і співорганізатор пленеру у Кошице)  шанувальники таланту обох мисткинь зможуть ознайомитися із їхнім «творчим ужинком» як у Словаччині, так і в Україні.
                 
А, можливо, й в інших європейських країнах, які розпочали транскордонну співпрацю на рівні органів місцевого самоврядування. Із великою радістю повідомляю: по завершенню переговорів директора Громадської організації FEMAN пана Едуарда Бураша, який організовує “Дні України у Кошице”, із керівниками кількох міністерств Словаччини, Польщі та України було досягнуто попередньої  домовленості щодо участі кращих  словацьких, польських та українських художників у низці об”єднаних міжнародних пленерів на території Транскордоння. Приємно, що одним із перших відгукнувся на пропозицію провести такий арт-захід голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров.
                 
Він разом із більш ніж 500 шанувальниками творчості Тетяни Діденко та Олени Принцевскої завітав на виставку «Розмаїття української душі» і, подивившись картини, сказав: «Мистецтво такого рівня є найкращою візитною карткою нашої держави. Саме таким професійним митцям треба допомагати на всіх рівнях влади. Адже такі художниці як Тетяна Діденко і Олена Принцевська  формують позитивний імідж України у світі».

 

               

Що ж, будемо сподіватися, що наші творчі плани незабаром здійсняться. А за участь у цьогорічному пленері і за підсумками виставки  «Розмаїття української душі»  Заслужена художниця України Тетяна Діденко та художниця Олена Принцевська отримали від пана Едуарда Бураша дипломи, пам”ятні медалі і … запрошення взяти участь у «Восьмих Днях України у Кошице», проведення яких заплановане на 22-29 вересня 2022 року.
             
Можемо привітати наших мисткинь із цією творчою перемогою і перспективою знову побувати у братній Словацькій Республіці. За – слу – жи – ли! А щоб поставити красиву крапку у цій історії, зазначу : наступного року пан Едуард Бураш і його команда планують розширити коло українських художників,  які братимуть участь у арт-заходах  « Восьмих днів України у Кошице».
               
Особисто я вже отримав від нього завдання : шукати таланти у професійному мистецькому середовищі України, аби саме вони гідно представили нашу державу у Словаччині. Я вже почав виконувати завдання щирого друга українських художників та журналістів пана Едуарда Бураша. І вже маю у своєму списку більше двадцяти дуже перспективних українських художників, які ніколи не підведуть!

Сергій Комісаров, шеф-редактор ІА УКРПРЕС-ІНФО, куратор Міжнародної  виставки «Розмаїття української душі» у Кошице

Фото автора

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я