Музею сучасного мистецтва України – бути!

0
182

Хто із нас, закоханих у шедвеври  світової літератури, не пам”ятає ще з дитинства рядків відомого вірша лорда Альфреда  Теннісона «Уліс» :  «Боротися і шукати, знайти і не здаватися!», написаного цим британським поетом – романтиком у далекому 1833 році? Саме слова із його вірша, на мою думку, і стали епіграфом до виступу кожного із учасників першого дводенного хакатону «Передчуття місця. Де робити музей сучасного мистецтва?», який розпочався 28-го липня у колонній залі КМДА.

А вже наступного дня ми вирушили у казкову подорож вулицями і площами древнього і, водночас, вічно молодого Києва, аби відшукати на на мапі столиці гідне місце для ДЕРЖАВНОГО музею сучасного мистецтва України.

Але про все – по порядку…

Громадська організація «Музей сучасного мистецтва» спільно з архітектурним офісом «Форма» та інкубатором місць Placer організувала цей хакатон, в рамках якого запрошені експерти обговорили універсальні критерії, які слід враховувати для розміщення Музею сучасного мистецтва України у Києві, та потенційні локації для такого культурного об’єкту в нашому мега-полісі.

Цікава деталь : перший хакатон «Передчуття місця. Де робити музей сучасного мистецтва?» відбувся за підтримки Департаменту культури Київської міської державної адміністрації і став пілотною подією із можливістю в подальшому застосувати цей самий формат у будь-якому іншому місті України (для вивчення перспектив розміщення там державного МСМ).

До участі у широкій дискусії організатори хакатону залучили велику кількість експертів із різних сфер культурного життя столиці. В тому числі – що дуже показаво – запросили вони також і журналістів провідних загальноукраїнських ЗМІ, які спеціалізуються на висвітленні питань культури і мистецтва. Адже і ми, медійники,  тримаємо руку на пульсі культури і духовності столиці і. Як ніхто інший, добре відчуваємо : так, у Києві вже давно треба було б заснувати  ДЕРЖАВНИЙ музей сучасного мистецтва України. Тому що за прикладами далеко ходити не треба. Такі храми Духовності і Культури є практично у всіх європейських столицях. А чим, спитаємо у себе самих, наша столиця гірша?

Представники експертних груп, створених під час дводенного хакатону, наполегливо, і що не менш важливо, досить кокнструктивно працювали над критеріями майбутного музею. А ще нам пощастило побувати на кількох досить перспективних об’єктах (їх – дев”ятнадцять і кожен заслуговує на окрему увагу), де ми, як мовиться, у «польових умовах»  вивчали  їхні переваги та недоліки –  безпосередньо на місці, із прив”язкою до транспорту і логістики мега-полісу.

Експерти із різних сфер розглянули МСМ не тільки з точки зору появи профільної інституції для художньої спільноти, але й як місце кристалізації для виникнення кластера для дотичних систем (культура, архітектура, урбаністика, музейна справа, освіта,
індустрія розваг, туристична галузь, девелопмент, рітейл, готельний та ресторанний бізнес, ІТ, фінанси тощо).

Аналізуючи світові кейси, спеціалісти архітектурного офісу розробили низку критеріїв оцінки потенційних локацій, які слід враховувати при будівництві «з нуля» або
виборі готового об’єкту, що може прийняти музей сучасного мистецтва, і є універсальними для будь-якого міста.

Ось адреси на мапі Києва, де в майбутньому може з”явитися довгоочікуваний музей сучасного мистецтва України :

  1. Національний центр «Український дім» (вул. Хрещатик,2)
  2. Гостинний двір (Контрактова площа, 4)

3.Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал» (вул. Лаврська, 10 – 12)

4.Пивоварний завод М.Ріхтера (вул. Кирилівська, 35)

5.Автобусний парк № 7 (вул. Бориспільська, 15)

6.Будинок торгівлі (Львівська площа, 8)

7.Корпус Київського Національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого (Львівська площа)

8.Комплекс Казенний винний склад №1 (вул.Кудрявська,16 А)

9. ТЦ «Дивосвіт» (вул. маршала Малиновського, 24/10)

10. АТП виконавчого органу Київської міської ради (вул. Б.Грінченка, 3 А)

11. Київський елеватор №1 (вул. Набережно-Хрещатицька,10)

12. Лук”янівське СІЗО (вул. Дегтярівська, 13)

13. Житній ринок (вул. Верхній Вал, 16)

14. Критий ринок (вул. Кудряшова, 1)

15. Кінотеатр «Кіото» (вул. Мілютенка, 19)

16.Ділянка за адресою : вул. Малевича 44-46

17.Київська міська галерея мистецтв «Лавра» (вул. Лаврська, 7В)

18.Кінотеатр «Братислава» (вул. Архипенка, 5)

19. Кінотеатр «Загреб» (пр. Голосіївський, 116)

Отримавши вичерпну інформцію щодо локації, району, року возведення, площі будівлі, площі території, експозиційної площі та статуса архітектурної пам”ятки, учасники хакатону перейшли до класифікації кожного об”єкта ( йдеться про його розташування, розмір, тип будівлі, тип будівництва, туристичний потенціал). Ну, і не забули учасники дводенного хакатону про інші, не менш важливі критерії. А саме : доступність приватного транспорту, доступність публічного транспорту, доступність об”єктів соціальної інфраструктури тощо.

Зрозуміло, що із першого разу від такої зливи інформації, як мовиться,  голова йде обертом… Отож, як казали наші діди-прадіди, поспішати треба повільно. Позаяк створення музею сучасного мистецтва України – це питання державної ваги. І всі причетні до прийняття рішення по цьому архі важливому питанню не мають права на помилку. Одним словом, на сьогодні маємо досить перспективні варіанти. Головне – якомога швидше визначитися із найкращим із них. Зрозуміло, що для цього потрібна політична воля київської влади і столичної громади… І тоді плани щодо створення музею сучасного мистецтва України реалізувати зможемо! Не даремно ж девізом нашого хакатону (це моя версія) стали слова великого британського поета Альфреда  Теннісона «Боротися і шукати, знайти і не здаватися!» Хоча у культурному арсеналі українців є і своє, не менш дієве, гасло нашого Тараса Шевченка: «Борітеся – поборете, вам Бог помагає!»  З Богом, друзі! Адже хто, як не ми? Як не ми – то хто?!?

Сергій Комісаров, шеф-редактор Інформаційного агентства УКРПРЕС-ІНФО

Фото автора

#Київ #КМДА #УправліннякультуриКМДА #хакатон Передчуттямвсця #Передчуттямісця #музейсучасногомистецтваУкраїни #СучаснеМистецтво #Мистецтво #УКПРЕС_ІНФО #СергійКомісаров #сучаснеобразотворчемистецтво  #Творчість #Творчество  #Культура  #Искусство

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я