Ювілей Народного художника України Миколи Никифоровича Гроха

1
349
Невичерпна творча енергія, міць у кожному порухові пензля, яскрава фантазія, вміння радіти життю, посміхатися кожному прожитому і прийдешньому дню! І – вічний пошук прекрасного у кожній новій роботі… Все це – про нього, одного із визнаних світом патріархів сучасного образотворчого мистецтва України, Миколу Никифоровича Гроха.

Народний художник – це не лише його високе звання, отримане у 2013 році. Це – визнання високої місії Миколи Никифоровича у сучасному образотворчому Мистецтві. Місії творця, який, незважаючи на свій більш ніж поважний вік, практично щодня стоїть із пензлем і палітрою у руках біля мольберту, намагаючись осмислювати все нові й нові знаки часу.

І це, на мою думку, ювілярові добре вдається. Чого, на жаль, іноді не можна сказати про багатьох колег пана Миколи по його великому творчому цеху… Адже Микола Никифорович  – і це абсолютно справедливо (!) – по праву вважається справжнім аристократом у середовищі колег. Позаяк має талант. А талант, як відомо, ні за які гроші не купиш.

Талант не вимірюється ні в якій валюті, а значить, саме талант – це те, що робить митця аболютно щасливим… Він (дар Божий) або є, або, як мовиться, шукай вітра у полі…  А ще Микола Никифорович протягом багатьох років щедро ділиться своїм талантом із молодими художниками.

Протягом двох десятиліть Маестро  є беззмінним керівником художньої студії НСХУ при Центральному будинку художника. За цей час (разом зі своїми викладачами-однодумцями) Микола Никифорович навчив мистецької мудрості сотні перспективних українських митців, які завітали на творчий вогник до Маестро у день його 85-ти річчя. У пошуках власної творчої манери Грох постійно експериментує.

Він об’єднує акварель із воскової і масляної пастеллю, акварельними олівцями, ґрунтує папір білилами, присипає вологу поверхню солями, іноді навіть свідомо «дряпає» поверхні своїх картин… Так, крок за кроком, впродовж більш ніж шістдесяти років відпрацьовується неповторний художній почерк Маестро, твори якого із роботами інших художників переплутати важко. Адже Грох – неповторний.  Його улюблений жанр – натюрморт.

Маестро вибудовує свої роботи на манер театральних постановок, ретельно підбираючи місце дії, персонажів, антураж, створюючи складні багатошарові декорації… Головний «герой» його натюрмортів – ірис! Це, як модно нині казати, його «фішка». Тут Микола Никифорович є просто неперевершеним. Позаяк буквально кожна  його робота, на якій зображена ця тендітна квітка, випромінює світло… А тепер – про головне для всіх, хто не зміг потрапити на черговий мистецький вернісаж цього талановитого митця – на його Ювілей.

У виставкових залах Центрального будинку художника НСХУ з 14 по 24 травня 2021 року експонуватиметья персональна ювілейна художня виставка Миколи Никифоровича Гроха. Це саме той випадок, коли пишу із легким серцем : був сам – раджу вам! Це – Мистецво, яке дає нам можливість насолодитися гармонією Вічності! З Днем народження Вас, шановний Ювіляре! І – нових ювілейних виставок!

 

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ:

Микола Никифорович Грох народився 16 травня 1936 року у м. Ленінград (нині Санкт-Петербург), куди родина втекла з рідного поліського хутора від Голодомору. У віці трьох років повернувся на батьківщину, до хутора Петрівська. З дитинства цікавився малюванням, першими роботами у підлітковому віці були оновлені корогви для місцевої церкви та портрети загиблих у війні односельців.1952 року переїхав до Києва. В 1957 році закінчив навчання у Київському училищі образотворчого мистецтва по відділу художнього текстилю. 1965 року закінчив навчання в Київському державному художньому інституті, педагогами були Василь Касіян та Тимофій Лящук, під час навчання працював в Художньому фонді УРСР. З того ж року почав брати участь у виставках.

Є засновником та керівником художньої студії Національної Спілки художників України — з 1994 року, викладає в групі акварельний живопис.

Серед його основних творів:

  • ілюстрації до «Нарисів з історії костюмів» Костянтина Киріаковича Стамерова— 1969—1995,
  • ілюстрації до книжки «Лірика»— Гарсіа Лорки,
  • триптих «Сказання про Давній Київ»— 1982,
  • серії натюрмортів та пейзажів — 1995—2001,
  • серії офортів на теми українських пісень,
  • серії пастелей «По Україні»,
  • з кін. 1990-х рр. переважно працює в складній техніці акварелі, весь час вдосконалюючись.

Вийшли друком —

  • 2007— авторський двотомник «Нариси з історії костюма», видавництво «Мистецтво»,
  • 2011— альбом «Акварель», видавництво Fine Art,
  • 2012— альбом «Микола Грох. Графічні спостереження», видавництво «Ярославів Вал».
Сергій Комісаров, шеф-редактор Інформаційного агентства УКРПРЕС-ІНФО
Фото – автора
#Мистецтво #сучаснеМистецтво #ОбразотворчеМистецтво #ХудожникМиколаГрох  #МиколаГрох #ТворчістьМиколиГроха #ЮвілейМиколиГроха #Ювілейнавиставка МиколиГроха #НародніхудожникиУкраїни #ЦентральнийбудинокхудожникаНСХУ #НСХУ #СергійКомісаров #УКРПРЕС_ІНФО #Будинокхудожника #художнястудіяНСХУприЦентральномубудинкухудожника

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я